Píše se rok 1872
kostel ve Fořtu

V malebné podkrkonošské vesničce, která nese svůj název podle hustých zelených hvozdů, které ji kolem dokola objímají, je klid. Proč by také nebyl. Je neděle, brzy ráno a lázeňští hosté ještě ani nevstali, aby se připravili na krásnou procházku do nedalekého kostelíku na ranní mši. Brzy to však učiní a vydají se krásnou cestou lesem, kolem kapličky a pěkně pomaloučku se budou blížit ke kostelu Nejsvětější Trojice v obci Fořt. Po ranní bohoslužbě se vydají pěkně pomalu zpátky, aby poobědvali, napili se něco léčivého pramene a už už se zase chystali na nedělní odpolední koncert Lázeňské kapely, která má tentokrát na programu výběr toho nejlepšího z romantické hudby. Zítra se s lázněmi rozloučí, odjedou domů a budou vzpomínat na pěkné chvíle strávené v lázních Fořt.

Připadá Vám to jako idyla z nějakého filmu? Nebo se to snad nestalo? Ale ano. Toto byl běžný obrázek lázeňského života, který bylo možno shlédnout na konci 19.století v malé krkonošské vesničce Fořt.

Historie obce
lod

V roce 1913 měla lázeňská obec Fořt 197 obyvatel, 46 stavení a 7 lázeňských domů na rozloze bezmála 272 hektarů. Ke stávajícím dřevěným lázeňským budovám byla v roce 1864 vystavěna nová prostorná kolonáda, přibyla druhá lázeňská restaurace, lesní zámeček a ve švýcarském stylu bylo vystavěno také zázemí pro lázeňskou kapelu. V roce 1886 přispěl významnou částkou obci továrník Franz Kluge, takže bylo možno mimo jiné zvětšit lázeňský dům a postavit poštovní dům. Nechal také upravit hřbitov, vymalovat kostel, obojí v roce 1902, a v roce 1908 nechal postavit také faru.

kostel ve Fořtu

Se stavbou kostela bylo započato v roce 1769 a dokončena byla v roce 1774. Kostel byl vysvěcen v roce 1775 Johannem Ceelistem, okresním vikářem z Vrchlabí. Ignac Dominik Chorinsky věnoval kostelu oltářní obraz a křížovou cestu, v roce 1887 byly zhotoveny věžní hodiny, v roce 1889 dva nové boční oltáře. Střecha kostela byla roku 1892 nově pokryta břidlicí a v roce 1902 znovu renovována. Varhany byly postaveny roku 1872 varhanářem Amandem Hanischem z Rychnova nad Kněžnou. Lázně Fořt (Forstbad) přestaly plnit svoji funkci v roce 1922.

Fořt